Jakie ospa wietrzna objawy daje?

Jakie ospa wietrzna objawy daje?

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że od momentu zarażenia wirusem ospy wietrznej do chwili ujawnienia się choroby, mijają około 3 tygodnie. Przez większość tego czasu chory nie tylko nie wie, że nosi ten wirus w sobie, ale nawet nie zaraża. Dopiero na 1-2 dni przed wystąpieniem charakterystycznej wysypki osoba zakażona zaczyna się gorzej czuć i to jest właśnie ten moment, w którym zaczyna zarażać innych. Taka sytuacja trwa do momentu, aż ostatni strupek na ciele chorego nie przyschnie, co zwykle zabiera około 2 tygodni. Jakie jednak są objawy ospy wietrznej?

Na początku trudno stwierdzić

Prawda jest taka, że podczas pierwszych dwóch dni, w czasie których zaczynamy zarażać, trudno jest powiedzieć, że mamy do czynienia z ospą wietrzną.

To dlatego, że jej pierwszymi objawami są: wysoka temperatura, bóle mięśni, osłabienie, brak apetytu, a także ogólnie złe samopoczucie. Takie objawy występują przy wielu różnych chorobach, nawet przy niegroźnym przeziębieniu, a to oznacza, że na początku możemy się nimi zbytnio nie przejmować. Dopiero po 2 dniach, w czasie których roznosimy już zarazki, pojawia się wysypka. Najpierw będą to delikatne zaczerwienienia, które później zamienią się w pęcherze wypełnione bezbarwnym płynem. W dalszej kolejności pęcherze zamienią się w krostki, a te z kolei w strupki, które odpadną samoistnie po około 8 dniach.

To zazwyczaj przy pojawieniu się wysypki przestajemy mieć wątpliwości, z czym tak faktycznie mamy do czynienia.

Łagodna, ale uciążliwa

Jeśli na ospę wietrzną chorują dzieci, a to w tej grupie wiekowej ona najczęściej występuje, to w większości przypadków ma ona łagodny przebiegi i nie wiąże się z żadnymi komplikacjami. Niestety nie oznacza to, że chorowanie na ospę wietrzną nie jest uciążliwe. Pojawia się wysoka temperatura, a więc powinniśmy dokładać starań, żeby ją zmniejszać i pilnować, aby chory dużo pił, ponieważ może dojść do odwodnienia. Co więcej, występuje tutaj wysypka, która swędzi, a to oznacza, że musimy stosować takie preparaty, które pomogą to swędzenie zmniejszyć.

Na noc można dziecku zakładać skarpetki na ręce, aby zmniejszyć ryzyko tego, że będzie się drapało przez sen. To ważne, ponieważ przy rozdrapanych rankach może dojść do zarażenia paciorkowcem, a zdarte na siłę strupki mogą pozostawić mało estetyczne blizny. Warto też pamiętać o wietrzeniu pokoju i nie przegrzewaniu chorego. Warto wiedzieć jakie są objawy ospy wietrznej, bo dzięki temu będziemy mogli zareagować szybko i w odpowiedni sposób. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym będzie lepiej.

Kategorie artykułów