Ospa wietrzna w ciąży jest niebezpieczna
Na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele chorób jest niebezpiecznych dla kobiet w ciąży. Nawet jeśli normalnie nie są groźne, to jednak ciężarne powinny robić wszystko, aby uniknąć zarażenia się nimi, choć to niestety nie zawsze jest możliwe. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda sprawa, kiedy na ospę wietrzną choruje ciężarna. Jak się okazuje, zaraża się nią tak samo i choruje tak samo jak inni, jednak u dorosłych ospa wietrzna ma cięższy przebieg, a w przypadku kobiet w ciąży, to wszystko wygląda jeszcze gorzej.
Jakie są objawy?
Ospa wietrzna u kobiet w ciąży, tak jak u dzieci czy osób dorosłych, daje dokładnie takie same objawy i co więcej, leczy się ją tak samo. To dlatego, że nie ma lekarstwa, które pomogłoby ją wyleczyć. Co najwyżej możemy zmniejszać jej uciążliwość. Jednak w przypadku kobiet w ciąży, które chorują na ospę wietrzną, jej przebieg jest jeszcze cięższy, a dodatkowo jeszcze bardzo często występują różnego rodzaju powikłania, takie jak zapalenie płuc czy wątroby. Co może przerażać to fakt, że chociaż ospa wietrzna jest stosunkowo niegroźną chorobą, to jednak z jej powodu śmierć ponosi 5 razy więcej kobiet w ciąży niż tych, które w tej ciąży nie są.
A to tylko pokazuje, że ospa wietrzna w ciąży, jest bardzo niebezpieczną chorobą, tym bardziej, że nie zagraża tylko ciężarnej, ale również jej dziecku.
Jak to jest z dzieckiem?
Musimy mieć świadomość, że wirus ospy wietrznej potrafi łożyskiem przeniknąć do dziecka. To oznacza, że ono również jest narażone na jego działanie. We wczesnej ciąży może dojść do poronienia. W przypadku późniejszej ciąży, jeśli ciężarna zdąży wyzdrowieć przed porodem, dziecko może urodzić się ze zbyt małą wagą, może nie mieć wykształconych kończyn, jak również może mieć problem z oczami czy ograniczenia w rozwoju umysłowym. Jeśli natomiast kobieta zachoruje na ospę wietrzną w końcówce ciąży i dziecko urodzi się zanim jej organizm wytworzy przeciwciała, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie ono chorowało na ospę wietrzną, co niestety w wielu przypadkach kończy się śmiertelnie. Jeżeli kobieta chce zajść w ciążę, ale wie, że nie chorowała na ospę wietrzną, to najlepiej będzie jeśli się wcześniej zaszczepi. Wówczas jej organizm wytworzy przeciwciała, a więc będzie miała pewność, że nie zachoruje na tą chorobę. Takie działania powinny być podejmowane również wtedy, gdy ciężarna ma starsze dziecko, które chodzi do przedszkola.
Wówczas ryzyko zarażenia się ospą wietrzną znacznie wzrasta, a w ciąży jest ona naprawdę niebezpieczna.